• PRAWA DZIECKA

• "Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat." Janusz Korczak

20 listopada przypada rocznica uchwalenia najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych - Konwencji o prawach dziecka. Jest to dzień, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. To  niezwykle ważne święto.

W naszej szkole obchody tego dnia odbyły się 29 listopada 2022 r. Tego dnia  wszyscy uczniowie, a także pracownicy szkoły ubrali się na niebiesko – przyłączając się tym samym do setek tysięcy mieszkańców innych krajów, którzy także zaangażują się w globalną akcję UNICEF.

Niech nasz ubiór był symbolem solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane.

• Narodowe Święto Niepodległości

•      W dniu 10 listopada b.r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Chociwiu odbyła się uroczysta akademia z okazji 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tradycyjnie rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego o godzinie 11.11  w związku z udziałem w ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”. Miała jednak wyjątkowy przebieg. Jeden z uczniów odgrywając rolę dziadka – wojennego weterana opowiadał swoim wnuczkom historię naszego kraju. Począwszy od rozbiorów, poprzez okres powstań narodowowyzwoleńczych,
            a skończywszy na pamiętnych listopadowych chwilach 1918 roku. Wspomnienia były przeplatane śpiewem pieśni patriotycznych, w który włączyła się cała społeczność szkolna.

Kolejnego dnia delegacja uczniów wraz z Dyrekcją i nauczycielami udała się do Widawy aby wziąć udział w gminnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystości miały tradycyjny przebieg. Po zbiórce pod OSP kolumna przy akompaniamencie orkiestry  przemaszerowała do kościoła pw. Świętego Marcina. Po uroczystej Mszy Świętej udano się  do rynku gdzie pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki złożono kwiaty w hołdzie obrońcom Rzeczypospolitej.

• Pasowanie pierwszoklasistów

• ,,Szkoła drzwi swe otwiera gościnnie,

Szkoła dzisiaj serdecznie was przyjmie”

Pod tym hasłem dnia 21 października 2022 r. odbyło się jedno z najbardziej wyjątkowych wydarzeń w życiu społeczności szkolnej – przyjęcie najmłodszych w poczet uczniów szkoły. Podczas pasowania dziesięcioro uczniów z klasy pierwszej przedstawiło program artystyczny, w którym zaprezentowało swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. W dalszej części uroczystości odbyło się długo wyczekiwane ślubowanie, a po nim Pani Dyrektor Bogusława Krysiak dokonała aktu pasowania na ucznia oraz na czytelnika biblioteki szkolnej. Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci otrzymały dyplomy, książki i zakładki do książek.

Naszym najmłodszym uczniom życzymy samych sukcesów i radości ze zdobywanej wiedzy.

Jolanta Kowalczyk

• Warsztaty ekologiczne

• Warsztaty ekologiczne w ramach projektu "Województwo Łódzkie Ogrodem Polski"

"Województwo Łódzkie Ogrodem Polski" to projekt realizowany w ramach Strategii Rozwoju Województwa Łódzkiego 2030. Celem projektu, jest wzrost świadomości mieszkańców Łódzkiego na temat prozdrowotnego wpływu terenów zielonych oraz zachęcenie do działań proekologicznych.

W dniu 6 października br. uczniowie klas VI i VII wzięli udział w warsztatach ekologicznych zorganizowanych w ramach projektu" Województwo Łódzkie Ogrodem Polski". Celem zajęć było uświadomienie uczniom ogromnego znaczenia lasów - gospodarczego, społecznego i przyrodniczego. Pokazanie jak poszczególne elementy przyrody oddziałują wzajemnie na siebie.

Uczniowie bardzo zaangażowali się w zajęcia, chętnie odpowiadali na stawiane im pytania oraz sami zadawali wiele pytań dotyczących przyrody i pracy w lesie, na które otrzymali wyczerpujące odpowiedzi. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, a wysłuchane ciekawostki i wiadomości poszerzyły wiedzę przyrodniczą uczestników. Na zakończenie spotkania przed budynkiem szkoły posadzone zostały podarowane nam sadzonki drzew i krzewów.

• KAŻDY DZIEŃ TO ZAGADKA!

• W ramach Narodowego Programu rozwoju Czytelnictwa 4 października br. w naszej szkole odbyły się warsztaty czytelnicze dla klas III-IV przeprowadzone przez p. Magdę i Artura Maciak, zaproszonych przez bibliotekę szkolną. W czasie warsztatów uczniowie bawili się słowem i związkami frazeologicznymi. Ćwiczyli uważne słuchanie i czytanie ze zrozumieniem oraz poznawali zawody związane z powstawaniem książki.