• Otwarcie Sali Sportowej :)

          •    22 września 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Chociwiu odbyła się uroczystość otwarcia nowej Sali Sportowej wraz z zapleczem sanitarno-szatniarskim, siłownią wewnętrzną oraz parkingami wokół budynku. Jest to największa inwestycja ostatnich dziesięcioleci w Gminie Widawa, bowiem całkowity koszt budowy wyniósł 10.542.429,85 złotych. Otrzymane dofinansowanie z trzech źródeł: 3.000.000 złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych; 2.992.021,74 złotych z Rządowego Funduszu Polski Ład; 4.084.700 złotych z Ministerstwa Sportu w ramach programu Sportowa Polska; łącznie wyniosło 10.076.721,74 złotych. Gmina Widawa dołożyła 455.728,11 złotych, co stanowi niespełna 5 % całości inwestycji.

               Uroczystość rozpoczęła się od przecięcia wstęgi przez zaproszonych gości przed budynkiem sali, następnie po wejściu do wnętrza budynku odśpiewany został hymn państwowy. Pani dyrektor Bogusława Krysiak powitała przybyłych gości. Po powitaniu ks. bp. Marek Marczak dokonał poświęcenia nowego obiektu sportowego. Dalsza część uroczystości przebiegła w tonie serdecznych życzeń i podziękowań, które kierowali zarówno goście jak i pracownicy Szkoły. Młodzież, dzieci i nauczyciele zaprezentowali piękny program artystyczny. Przed głównym wejściem do budynku szkoły odsłonięta została pamiątkowa tablica upamiętniająca to wyjątkowe wydarzenie.

               Na koniec uroczystości wszyscy częstowali się pysznym tortem ufundowanym przez właściciela firmy budowlanej „AMB” pana Krzysztofa Prokopa i ciastami upieczonymi przez rodziców. Mieszkańcy oraz goście zwiedzali nowy budynek, nie kryjąc podziwu i zadowolenia.

               Powierzchnia zabudowy wynosi 1000 metrów kwadratowych. Obiekt został wybudowany w systemie pasywnym, energooszczędnym, grubość wysokiej klasy styropianu na ścianach budynku, stropie i pod posadzkami wynosi 40 centymetrów. Pod podłogą obiektu zamontowany jest wymiennik ciepła o długości rur 600 metrów. Pasywne okna i drzwi zewnętrzne osadzone są w systemie ciepłego montażu. W jednym z pomieszczeń znajdują się centrale wentylacyjne. Na dachu budynku zamontowana jest instalacja fotowoltaiczna o mocy 40 kW.

               Budynek posiada główną salę sportową wyposażoną w trybuny na 124 miejsca, oddzielne szatnie i toalety dla chłopców i dziewcząt, pokój dla trenera, pomieszczenia gospodarcze, korytarze, łącznik z podjazdem dla osób niepełnosprawnych między szkołą a salą, bardzo dobrze wyposażoną siłownię wewnętrzną. Wokół budynku wybudowano nowe parkingi, odnowiono elewację budynku szkoły.

               Z budynku nowej Sali korzystać będą przede wszystkim dzieci i młodzież Szkoły, ale także bezpłatnie społeczność lokalna po uprzednim uzgodnieniu terminu zajęć z dyrekcją Szkoły.

               Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Sali Sportowej przy naszej Szkole. Szczególnie podziękowania za pomoc w pozyskaniu środków finansowych kierujemy na ręce Senatora RP Pana Macieja Łuczaka i Posła RP Pana Pawła Rychlika.

               Serdecznie dziękujemy Radzie Gminy Widawa na czele z Panem Przewodniczącym Sławomirem Stępnikiem i Skarbnikowi  Gminy Widawa Pani Ewie Wartałowicz za wprowadzenie środków finansowych do budżetu Gminy Widawa. Dziękujemy Referatowi Inwestycji i Spraw Komunalnych Urzędu Gminy Widawa na czele z Panią Kierownik Dorotą Kaczmarek za przeprowadzenie inwestycji, pracownikom GZUK w Widawie za pomoc w porządkowaniu placu wokół szkoły.

              Dziękujemy Jego Ekscelencji ks. bp. Markowi Marczakowi za zaszczycenie nas swoją obecnością i poświęcenie nowego obiektu. Właścicielowi firmy budowlanej „AMB” Panu Krzysztofowi Prokop za koordynowanie budowy Sali i ufundowanie poczęstunku z okazji jej otwarcia.

               Wójtowi Gminy Widawa Panu Michałowi Włodarczykowi dziękujemy za dotrzymanie słowa i wielkie zaangażowanie podczas prowadzenia dwuletniej inwestycji. Podziwiamy Pana determinację oraz oddanie wspólnej sprawie - miłości do naszej małej ojczyzny - Chociwia. Dziękujemy Pani dyrektor Bogusławie Krysiak za zaangażowanie podczas koordynowania działań projektowo- budowlanych.

               Znany brazylijski siatkarz GIBA powiedział: „Sport pozwala pokazać wielu osobom, piękną stronę życia…”, my mamy nadzieję odkrywać ją przez kolejne lata w pięknej, nowoczesnej Sali, która jest naszą dumą i gwarantem samych sukcesów.

          • Mobilne Laboratoria Przyszłości

          • Dzisiaj naszą szkołę odwiedziły Mobilne Laboratoria Przyszłości. Uczniowie mieli szansę na rozwijanie kreatywności, pasji, które przełożą się na lepszy start w dorosłość. Podczas zajęć prowadzący starali się rozbudzić w nich zainteresowanie umiejętnościami, które pozwolą im wykorzystać technologię w sposób zgodny z ich predyspozycjami. Dla jednych były to pomysły na automatyzację, dla innych zbudowanie robota, dla jeszcze innych nauka podstaw programowania. Udział w warsztatach stanowił silną inspirację do eksperymentowania z technologią zarówno dla uczniów, jak też dla nauczycieli.

            Na ćwiczeniach uczniowie  korzystali z:

            ● drukarki oraz długopisów 3D

            ● klocków, w których koła zębate dla niektórych okazały się super zabawą

            ● programu do rozpoznawania gestów (sieci neuronowe)

            ● gogli VR, które przenosiły uczniów w różne światy – planety, świat Alicji z Krainy Czarów, domu Marii Curie-Skłodowskiej oraz wielu innych

            ● robotów Photon.

            Była to wspaniała lekcja przyszłości 😊

                                                                                                                                           A. Szczepanowska

          • Międzynarodowy Dzień Kropki

          • 15 września 2023 roku w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki, International Dot Day.

            Święto to zawdzięcza swój początek książce Petera H. Reynoldsa, pt. „The Dot”, w której poznajemy historię Vashti, dziewczynki, która nie wierzyła w swoje możliwości plastyczne, ale dzięki malutkiej kropce i nauczycielce plastyki uwierzyła w siebie.

            Dzień Kropki to święto inności, kreatywności i rozwijania ukrytego potencjału, bo przecież każdy ma talent, tylko nie zawsze umie go odkryć, potrzebuje wówczas kogoś, kto ten talent zauważy.

            Uczniowie naszej szkoły świętowali Dzień Kropki na wiele sposobów: były układanki, obrazki, malowanki, gry – wszystko z kropką w tle, ale przede wszystkim cała społeczność szkolna uczciła ten dzień specjalnym strojem – w kropki.

                                                                                                                                                        Opiekunowie SU

          • Człowiek wykształcony ma zawsze w sobie bogactwo…

          • Uroczyste rozpoczęcie Roku Szkolnego 2023/2024

            „Tak niedawno rozstaliśmy się, a znów nadszedł czas powrotu i spotkania. Za nami dwa miesiące wspaniałych beztroskich wakacji. Nie tak łatwo pożegnać jest nam plaże tonące w słońcu, błękit nieba, ścieżki górskie wśród zielonych lasów, szalone przygody, wakacyjnych przyjaciół. Dzisiaj możemy spokojnie i radośnie rozpocząć nowy rok szkolny.

            Nie zawsze jednak, dzień pierwszego września był tak radosny, jak dzień dzisiejszy. Jakże inny był dzień 1 września 1939 roku. Tego dnia, atakiem hitlerowskich Niemiec na Wieluń i Westerplatte rozpoczęła się II wojna światowa. Najstraszniejsza wojna w historii Polski i całego świata, która trwała 6 lat i pochłonęła miliony istnień ludzkich. W wyniku hitlerowskiego terroru zamordowano ponad dwa miliony dzieci i młodzieży w wieku do 18 lat.

            Pamiętajmy jednak, że w tych ciężkich czasach polska młodzież nie przerwała nauki, chociaż groziła im za to kara śmierci.

            Doceńmy wszyscy, że żyjemy w wolnym kraju, możemy beztrosko i bezpiecznie chodzić do szkoły, za to że nie jesteśmy głodni…

            Pamiętajmy, ze człowiek wykształcony ma zawsze w sobie bogactwo…” - Takimi słowami klasa 7 przywitała nowy rok szkolny 2023/2024.

            Życzymy Wszystkim sukcesów, dobrych ocen, cierpliwości i wytrwałości :)

                                                                                                                                                             A. Szczepanowska