• „Wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi, ale niewielu z nich pamięta o tym”

          • Antoine De Saint- Exupery

                  W myśl tej sentencji 4 grudnia 2023 roku uczniowie klasy IV, V i VIII pod okiem p. Anny Brockiej i p. Urszuli Rzepeckiej przygotowali i zaprezentowali wiersze, piosenki oraz scenki tematyczne związane z Międzynarodowym Dniem Praw Dziecka. Przybliżyli całej społeczności szkolnej prawa i obowiązki ucznia, dziecka, człowieka, które gwarantuje wszystkim dzieciom na całym świecie Konwencja o Prawach Dziecka obowiązująca od 1989 roku.

                                                                                                                                                             Anna Brocka

          • Teatr Kurtyna w naszej szkole

          • 30 listopada uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spektaklach profilaktycznych w wykonaniu aktorów Teatru Kurtyna z Krakowa.

            Uczniowie kl. I-III i przedszkolaki oglądali spektakl pt. „Tajemniczy skrzat”, w którym znalazły się treści dotyczące uzależnienia od telefonu i gier, zdrowego odżywiania, prawdomówności oraz przyjaźni i koleżeństwa.

            Klasy IV-VI oglądały spektakl pt. „ Niewinna gra” ukazujący wpływ grupy rówieśniczej na zachowania innych osób, zagrożenia dla życia związane z uzależnieniami oraz skutki podejmowania niewłaściwych decyzji.

            Najstarsi uczniowie – klasa VII i VIII – oglądali spektakl pt. „Rodzinny dramat”, w którym można było zauważyć treści dotyczące depresji jako choroby cywilizacyjnej, uzależnień od alkoholu i narkotyków, umiejętności radzenia sobie ze stresem oraz życiu  młodego człowieka w prawidłowo funkcjonującej rodzinie.

            Aktorom dziękujemy za wspaniałą grę, a GKRPA w Widawie za finansowe wsparcie naszej inicjatywy.

                                                                                                                                                                      Anna Brocka

          • Integracyjny wyjazd uczniów klas 6-8

          • We wtorek 28.11.2023 r. uczniowie klas 6-8 wraz z opiekunami: p. Aleksandrą Grabarczyk, p. Kingą Jaros, p. Urszulą Rzepecką i p. Agnieszką Szczepanowską udali się do kina Cinema City Manufaktura do Łodzi. Wspólny wyjazd służył integracji środowiska uczniowskiego oraz zacieśnianiu relacji koleżeńskich.

            Jedna grupa uczniów udała się na projekcję filmu ,,Chłopi”, a druga obejrzała ,,Igrzyska śmierci: Ballada paków i węży”. Film „Chłopi”, polski kandydat do Oscara, powstał dzięki zastosowaniu oryginalnej techniki malarskiej animacji.  Na tle zmieniających się pór roku i sezonowych prac polowych uczniowie poznali się losy rodziny Borynów i pięknej Jagny. Rewelacyjnie wybrzmiały pieśni śpiewane w chłopskich chatach podczas pracy przy sprawianiu kapusty, albo pełna energii muzyka towarzysząca scenom kolędowania ze zwierzęcymi maszkarami. ,,Igrzyska śmierci” przeniosły uczniów w inny świat, ale nie przyjazny i otwarty, lecz niesprawiedliwy i bolesny. Tematyka jak i główny wątek filmu każą nam przeprowadzić refleksję nad tym: Jak bardzo władza zmienia człowieka? Co jest w stanie zrobić osoba będąca o krok od śmierci? Jak wiele jednostka może zmienić jeśli będzie się kierowała swoim sumieniem? Ile poświęcimy dla dobra naszych bliskich?

            Po projekcji filmu uczniowie wraz z opiekunami udali się do Kręgielni Grakula.

            Zajęcia na kręgielni były wspaniałą rozrywką dla naszych uczniów. Gra okazała się niezwykle wciągająca. Uczniowie wraz z opiekunami świetnie radzili sobie z tą dyscypliną sportu. Dużą frajdą było zbijanie kręgli i zdobywanie punktów. Pobyt w kręgielni dostarczył nam wielu niezapomnianych wrażeń i emocji. Współzawodnictwo na torze wiązało się ze świetną zabawą. Okazało się fantastycznym sposobem spędzania wolnego czasu.

            Cieszymy się  bardzo, że w wycieczce wzięła udział uczennica naszej szkoły – Nadia Świstek, która pod czujnym okiem p. Uli oraz pozostałych opiekunów aktywnie uczestniczyła w zorganizowanych  aktywnościach.

            Kinga Jaros

          • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM)

          •  

             

                Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia.

                „Tabliczkowa wiedza” sprawdzana jest w niecodzienny sposób – podczas krótkich egzaminów z tabliczki mnożenia. Egzaminatorami są właśnie młodsi uczniowie. Tworzą oni specjalne Komisje. Zaopatrzeni są w losy i przepytują starszych kolegów oraz dorosłych. Taka zamiana ról jest często bardziej stresująca dla…dorosłych. Dzieci natomiast są niezwykle zmotywowane pełnieniem ważnej funkcji egzaminatora. Wszystko odbywa się pod opieką osoby dorosłej, która czuwa nad poprawnością przeprowadzanych egzaminów.

                Każdy kto odpowiedział poprawnie na wszystkie zadane mu pytania otrzyma wkrótce certyfikat.

                                                                                                                                                    A. Grabarczyk

                                                                                                                                                    A.Szczepanowska

             

          • Dzień Pluszowego Misia

          • 25 listopada

            Pluszowy miś od ponad stu lat jest jedną z ulubionych maskotek dzieci, a i wielu dorosłych szuka pocieszenia w pluszaku albo przynajmniej z sentymentem wspomina swojego starego misia.

            Pluszowy miś to symbol miłości, ciepła, poczucia bezpieczeństwa i niejednokrotnie wielu ważnych wspomnień… Obchodzony 25 listopada (oficjalnie od 2002 r.) cieszy się coraz większą popularnością - szczególnie wśród najmłodszych fanek i fanów tej przesympatycznej przytulanki, powiernika sekretów i marzeń, towarzysza codziennych przygód, pocieszyciela i przyjaciela z dzieciństwa niejednego z nas... 

            Od bardzo dawna wizerunek misia był wykorzystywany zarówno w literaturze, jak i kinematografii. Każdy z nas na pewno kojarzy przygody Kubusia Puchatka, Misia Uszatka czy Misia Paddingtona. Popularna maskotka wzbudza pozytywne uczucia nie tylko u dzieci. Ten niepozorny przedmiot zaskarbił sobie bowiem miłość ludzi w każdym wieku.

                                                                                                                                          Kinga Jaros

          • Brawo Drużyno Ligi Robotów...

          • 7 grudnia jedziemy walczyć o tytuł Mistrza w Ogólnopolskim Finale Ligi Robotów w Warszawie !!!

                W niedzielę 19 listopada uczniowie naszej szkoły w składzie: Maja, Filip, Kamil, Marcel, Miłosz i Wiktor zmierzyli się z rówieśnikami z województwa łódzkiego w Regionalnym Turnieju Ligi Robotów, który odbył się w Łodzi.

                 Celem projektu skierowanego do uczniów szkół podstawowych było promowanie robotyki i nowoczesnych technologii oraz wspieranie kompetencji przyszłości. Idea Ligi Robotów została oparta na tzw. kierunkach STEAM (ang. science, technology, engineering, art, mathematics), które zakładają łączenie i przenikanie się najnowszych osiągnięć nauki, inżynierii, technologii, a także sztuki i matematyki.

                 Czas przygotowań był bardzo krótki, były pewne niejasności z regulaminem, nerwy, zostawanie w szkole po lekcjach.  Ale.... 🙂 na samych zawodach sędziowie ze spokojem i uśmiechem odpowiadali na każde nasze pytania, za każdym razem powtarzali, że liczy się zabawa i na stole ze sobą drużyny nie rywalizują, dzięki temu zawody odbywały się w bardzo przyjaznej atmosferze. Każdy z uczniów miał swoje zadania do wykonania, pracowaliśmy cały czas wspólnie w mniejszych lub większych grupach - bo na takich zawodach jest ważny pomysł.

            Szkolna drużyna robotyczna miała 3 wyzwania:

            1. Zadania z programowania (do wyboru różny stopień trudności, 3 zadania w ciągu 5 minut) –       I miejsce
            2. Wyścig auta napędzanego gumką lego (miało przejechać 8 m- nasze dało radę 9 m 😊) –             I miejsce
            3. Zaprojektowanie, skonstruowanie i zaprogramowanie robota niezbędnego do wykonania misji znajdującej się na macie turniejowej (czas 3 minuty na zebranie 9 znaczników i maszt) – III miejsce.

                W klasyfikacji generalnej zdobyliśmy II miejsce i jedziemy walczyć o tytuł Mistrza Ligi Robotów     w Ogólnopolskim Finale Ligi.

                Między wyzwaniami, a ogłoszeniem wyników mogliśmy skorzystać z różnych atrakcji, opowiedzą o tym filmy i zdjęcia :)

                Dziękuję mojej drużynie, która wspaniale współpracowała pokonując wszystkie zadania (uwierzyli, że 60 min na zmianę wszystkich skryptów - to duuuużo czasu).  Dziękuję za zaangażowanie, radość ze wspólnej pracy, zapomnijcie, o tym, że niektórzy nie zawsze grają fair play.  Jesteście NAJLEPSI, jestem z Was dumna!!!

                                                                                                                                                           A.Szczepanowska

          • "Papierosów nie palimy - bo wolimy witaminy"

          •     Dnia 16 listopada 2023roku trzy uczennice z kl. VI – Adrianna Werner, Maja Augustyniak, Zuzanna Piątek pod opieką pedagoga szkolnego – Pani Anny Brockiej reprezentowały naszą szkołę w konkursie na najciekawsze hasło antynikotynowe oraz sałatkę/surówkę. Konkurs odbył się w murach I LO im. Tadeusza Kościuszki w Łasku, jego organizatorami byli: Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Łasku, Powiat Łaski, Gminy Powiatu Łaskiego. Został on zorganizowany pod hasłem: ”Papierosów nie palimy, bo wolimy witaminy” w związku z obchodami Światowego Dnia Rzucania Palenia. Konkurencja była duża, ponieważ rywalizowało łącznie 21 szkół. Dziewczęta przygotowały przepyszną sałatkę pn. „Witaminowa bomba z Chociwia” (przepis na zdjęciach). W tym roku niestety nie udało się stanąć na podium, ale przeżyć ciekawą i smaczną przygodę. Dziękujemy całej społeczności szkolnej za wsparcie, a specjalne podziękowania składamy dla Koła Gospodyń Wiejskich Chociwianie za użyczenie strojów dla dziewcząt i dekoracji naszego stołu.

                                                                                                                                                A. Brocka

          • Przygotowania do Ligi Robotów

          •     Od miesiąca przygotowujemy się do ogólnopolskiego turnieju robotycznego opartego na założeniach idei STEAM, która wskazuje, że proces uczenia się to poszukiwanie, współpraca i krytyczne myślenie. Łączy najnowsze osiągnięcia nauki, inżynierii, technologii, a także sztuki i matematyki. Pomaga kształtować otwarte i kreatywne umysły, na miarę XXI wieku. Projekt daje możliwość połączenia najnowszych osiągnięć nauki, inżynierii oraz technologii, aby przez aktywne zaangażowanie uczniów, odkrywać ich talenty i pasje.

                                                                                                                                                        A. Szczepanowska

          • Narodowe Święto Niepodległości 11 Listopada

          •     Jak co roku 10 listopada w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Chociwiu w związku ze zbliżającym się Narodowym Świętem Niepodległości panowała niezwykle podniosła atmosfera. Powagi dodawał łopot biało-czerwonych flag na budynku szkolnym oraz galowe stroje uczniów wraz
            z przypiętymi do nich kotylionami w barwach narodowych. Ale dzień ten różnił się jednak od listopadowych chwil z lat poprzednich. Po raz pierwszy bowiem akademię z okazji tego święta zorganizowano w pięknej, nowej hali sportowej. Po raz pierwszy również apel stał pod znakiem pieśni patriotycznych, których śpiew zdominował to narodowe święto upamiętniające odzyskanie wolności po 123 latach zaborów. Obok pięknie wyrecytowanych wierszy cała społeczność szkolna odśpiewała
            o godzinie 11.11 Mazurka Dąbrowskiego, co połączone było z udziałem w akcji „Szkoła do hymnu”,
            a także Rotę, Marsz pierwszej brygady, Szarą piechotę, piosenkę Ułani, ułani oraz Leguny w niebie.

                Na koniec Pani Dyrektor zachęciła wszystkich do wzięcia udziału w obchodach tego święta w dniu 11 listopada w Widawie oraz poprzez wywieszenie biało-czerwonych flag. Zaproszenie zostało przyjęte. Podczas gminnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości duża grupa uczniów, Dyrekcja
            i opiekunowie z naszej szkoły w asyście pocztu sztandarowego wzięli udział m.in. w uroczystej Mszy Świętej, ceremonii składania kwiatów pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki, a także apelu ku czci poległych za ojczyznę.

                Chwała bohaterom!

                                                                                                                                                                Rafał Kozakowski

          • #CodeWeek

          • Nasza inicjatywa to - zabawy z kodowaniem na macie do kodowania, kodowanie jesiennego obrazka, rysowanie jesiennego krajobrazu ze sztuczna inteligencją.

                Europejski Tydzień Kodowania to oddolna inicjatywa, w ramach której świętujemy kreatywność, rozwiązywanie problemów i współpracę poprzez programowanie i inne działania związane z technologią. Główną ideą stojącą za wydarzeniem jest promowanie programowania poprzez pokazywanie młodzieży  sposobów na realizację pomysłów przy pomocy kodu, rozwiewanie wątpliwości i mitów otaczających te umiejętności oraz gromadzenie zmotywowanych jednostek w celu wspólnej nauki.

                W naszej szkole uczniowie doskonale poradzili sobie z zadaniami z kodowania. Niektórzy kodowali obrazki, inni rysowali z pomocą Sztucznej Inteligencji, a najmłodsi byli robotami zaprogramowanymi przez kolegów i koleżanki z klasy.

                                                                                                                                                  A.Szczepanowska

          • Światowy Dzień Origami

          • przypada na 25 pażdziernika

             

                Czy tworzyliście kiedykolwiek samoloty, stateczki czy żabki z papieru? To są elementy japońskiej sztuki składania papieru Origami. Tradycyjne orgiami polega na tworzeniu figur z kwadratowego arkuszu papieru poprzez zaginanie, bez użycia kleju i nożyczek. Obecnie istnieje wiele odmian Origami, między innymi Origami modułowe, które umożliwia wykonanie przestrzennych figur z wielu, połączonych ze sobą, małych elementów z Origami. Ten rodzaj sztuki został tak popularny w Japonii, że jest obowiązkowym przedmiotem w szkole. Japończycy, uważają, że Origami pomaga w nauce matematyki, geometrii. Ćwiczy precyzję, sprawność manualną, koncentrację oraz wykonywanie zadań według ściśle określonej kolejności.

                Własnoręcznie wykonane Origami może być wspaniałym prezentem, opakowaniem na prezent, zabawką czy dekoracją do domu. Uczniowie klasy 4 na lekcji matematyki wykonali pierwsze Origami - piesek i lisek. Zapraszamy do składania i życzymy udanej zabawy.

                                                                                                                                            A. Szczepanowska

          • Pasowanie na ucznia klasy I

          • "Hej pierwszaki, chodźmy wraz!

            Uczmy się razem cały czas!"

             

                25 listopada w naszej szkole odbyło się ślubowanie klasy pierwszej oraz pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej. Ośmioro tegorocznych pierwszoklasistów wykazało się talentem recytatorskim oraz niebywałą umiejętnością gry na instrumentach perkusyjnych. Przygotowani przez p. Szydłowską, uczniowie klas II-V zaśpiewali piosenkę nakłaniającą do czytania książek i tym samym wprowadzili zebranych w świat książki. Wspaniałą niespodzianką był występ klasy VIII, która pod opieką p. Jaros przedstawiła "Rzepkę" Juliana Tuwima. Niezmiernie nam miło, że swoją obecnością zaszczycili nas Wójt Gminy Widawa p. Michał Włodarczyk, Ksiądz Proboszcz restarzewskiej parafii Bartłomiej Lesiak, przewodniczący Rady Rodziców p. Filip Budzyński, społeczność szkolna na czele z Dyrekcją oraz Rodzice i Dziadkowie bohaterów tejże uroczystości.

                                                                                                                                                            E. Sikorska

          • Spotkanie z policjantem

          •     17 października w naszej szkole odbyło się spotkanie z policjantem.

               Przedszkolaki oraz uczniowie klas młodszych uczestniczyli w pogadance nt. bezpieczeństwa w ruchu drogowym, kontaktach z obcymi osobami, zachowywaniu ostrożności i bezpiecznej postawy podczas spotkania z bezpańskim psem. Dzieci odpowiadały na pytania wykazując się przy tym dużą wiedzą. W nagrodę otrzymały odblaski, dzięki którym będą widoczne na drodze.

               Uczniowie klas starszych wysłuchali prelekcji nt. „Odpowiedzialności karnej nieletnich”, z której dowiedzieli się, jakim przepisom prawa podlegają, w przypadku popełnienia wykroczenia lub przestępstwa biorąc pod uwagę wiek ( nieletni, małoletni, młodociany). Sierż. sztab. Bartłomiej Kozłowski wytłumaczył uczniom czym jest czyn karalny czy demoralizacja przybliżając tematykę związaną z konsekwencjami prawnymi za przewinienia, wykroczenia lub przestępstwa przez dzieci po ukończeniu 13-go roku życia.

                                                                                                                                                                     A. Brocka

          • SZKOŁA PAMIĘTA...

          •     W dniu 24 października bieżącego roku w ramach akcji „Szkoła pamięta”, uczniowie z klasy 7 Szkoły Podstawowej z Chociwia z opiekunem p. Rafałem Kozakowskim wybrali się na cmentarz do Restarzewa.

                W ramach akcji posprzątano groby osób związanych w przeszłości z oświatą na terenie restarzewskiej parafii oraz zbiorową mogiłę poległych w miejscach kaźni i obozach zagłady. Wyrazem pamięci o zmarłych było zapalenie zniczy i odmówienie, krótkiej, cichej modlitwy.

             

            Rafał Kozakowski

          • 15 października Dzień Edukacji Narodowej

          • Dziś w naszej szkole z okazji Dnia Edukacji Narodowej zamieniliśmy się rolami - nauczyciele zasiedli w ławkach, a uczniowie chwycili za kredę i stanęli przy tablicy, by poprowadzić przygotowaną przez siebie lekcję ulubionego przedmiotu.

            „Nowi uczniowie” mogli sobie przypomnieć „stare, dobre czasy”, a „nowi nauczyciele” nieźle natrudzić, by zapanować nad tymi, którzy byli nieco niesforni. 

            Być może ktoś odkrył w sobie predyspozycje do pracy z dziećmi? Czas pokaże!

            Nie zabrakło także kwiatów, drobnych upominków oraz wielu ciepłych i serdecznych słów od naszych kochanych uczniów i Dyrekcji Szkoły.

            Dziękujemy Wójtowi Gminy Widawa Panu Michałowi Włodarczykowi oraz Prezydium Rady Rodziców za pamięć, życzenia, słodkości i piękne kwiaty.

            Dziękujemy także rodzicom  i uczniom klasy VIII za przepyszne domowe ciasta upieczone specjalnie z okazji Dnia Nauczyciela.

            Mieć takich uczniów i rodziców to wielki skarb.

          • Sprzątaliśmy dla Polski

          •        W środę 4 października odbyła się VI już edycja ogólnopolskiej akcji #SprzątamyDlaPolski. Podobnie jak w latach ubiegłych tak i tym razem wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Pomimo niesprzyjającej pogody uczniowie i nauczyciele z dużym zaangażowaniem sprzątali tereny zielone w najbliższym otoczeniu szkoły. W ten sposób wyrabialiśmy nawyki odpowiedzialności środowiskowej zgodnie z przysłowiem ,,Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”.

                                                                                                                                                   Kinga Jaros

                                                                                                                                             szkolny koordynator akcji